Rahoitusvakausvirasto päivittää arvonmäärityksen odotuksia LSI-pankeille

Julkaisuajankohta 21.4.2026 15.29
Tyyppi:Tiedote

Rahoitusvakausvirasto (RVV) ottaa suomalaisille vähemmän merkittäville pankeille (LSI, Less Significant Institutions) käyttöön uuden ohjeen arvonmäärityksen tietoaineistojen ja prosessien valmiuksista.

Yhteinen kriisinratkaisuneuvosto (Single Resolution Board) SRB julkaisi 16. joulukuuta 2025 päivitetyt odotuksensa merkittävien pankkien (SI, Significant Institutions) arvonmääritykseen liittyville valmiuksille. Ohjeen nimi on Expectations on Valuation Capabilities (EoVC).

Ohjeessa muun muassa

  • tarkennetaan arvonmäärityksen tietoaineiston sisällöllisiä ja rakenteellisia odotuksia
  • esitetään uusia odotuksia tietojen varastointiin ja toimittamiseen viranomaiselle arvonmääritystä varten.

Päivitys edistää kriisinratkaisuvalmiuksia

RVV alkaa soveltaa SI-pankkien ohjetta myös suomalaisille LSI-pankeille. Uudistus edistää LSI-pankkien kriisinratkaisuvalmiuksia ja ylläpitää osaltaan pankkiunionin yhdenmukaisuutta yhteisen kriisinratkaisumekanismin periaatteiden mukaisesti.

Rahoitusvakausvirasto on arvioinut suhteellisuusperiaatteen mukaisesti, miltä osin EoVC-ohjetta on perusteltua soveltaa LSI-pankeille. Ohjeen soveltamisen yksityiskohdista on viestitty suoraan LSI-pankeille.

SRB vastaa euroalueen SI-pankkien kriisinratkaisusta. LSI-pankkien kriisinratkaisusta vastaavat kansalliset kriisinratkaisuviranomaiset, Suomessa Rahoitusvakausvirasto.

Lisätietoja:
Kriisinratkaisuyksikön päällikkö Anni-Mari Karvinen, anni-mari.karvinen(at)rahoitusvakausvirasto.fi

SRB:n EoVC-ohje SRB:n verkkosivuilla